Az elkövetkező 3 hónapot Thaiföldön töltöm a munkám kapcsán. Ahogy sétálgattam az utcákon arra gondoltam bevezetlek titeket a Thai gasztronómiába.
A Thai ételek nagyon furcsák lehetnek egy európai embernek, de érdemes kipróbálni.
A magyarországi Thai éttermekben kár próbálgatni, mert teljesen más az ízhatás.
-
Pad thai:
Talán a legelterjedtebb étel Thaiföldön a pad thai, amit ma a thaiok nemzeti ételeként ismer a világ. Pontos eredete nem ismert. A pad thai-t áztatott szárított rizs tésztával készítik.
A második világháború évei alatt Thaiföldet egyszerre sújtotta az árvíz és a külföldi szankciók, amitől az ország komoly rizshiánnyal küzdött. A kormány nem akarta, hogy az ország tartósan a kínai rizskereskedelemtől függjön, így búzatésztás ételek fogyasztására kezdte ösztönözni a lakosságot. Ekkor egy ideig búzaliszttel készítették, de ma már újra rizstészta a pad thai alapja.
A tradicionális pad thai-nál a rizstésztát sütik össze wokban a hozzávalókkal, amelyek ugyan sokfélék lehetnek, de a pad thai tésztán felül babcsírát, pálmacukrot, olajat, halszószt és különféle zöldségeket mindig tartalmaz. Tálaláskor apróra tört mogyorót, nyers zöldséget és lime-ot szokás még mellé adni. Az utcán jellemzően garnélarákos, tojásos vagy csirkés változatban kapható, míg az éttermekben ennél nagyobb szokott lenni a kínálat.
-
Khao phat (sült rizs):
A pad thai mellett a khao phat-ot is szinte mindenhol meg lehet találni, akár az utcai árúsok is szívesen elkészítik neked. Három főbb fajtája van: húsos, tojásos és zöldséges.
Egyszerűen és gyorsan készül: a rizst egyben megsütik a kért hozzávalókkal (zöldségek, húsok, tengeri állatok), az ízesítés javát pedig a szójaszósz a cukor és a só adja. Tálaláskor általában nyers zöldséget szeletelnek mellé, valamint csiliszószt, lime-ot vagy nam pla-t (sós halszósz paprikával) adnak hozzá.
-
Tom yum leves:
A tom yam vagy tom yum egy thai eredetű, de egész Délkelet-Ázsiában népszerű csípős, savanyú leves. A leves rengeteg fűszernövénnyel, citromfűvel, galangállal, lime-mal készül, ezt keverik össze halszósszal és a tört csilipaprikával.
Thaiföldön az angol nyelvű menükben sokszor csak thai soupként szerepel.
-
Som tam:
A som tam vagy zöld papaja saláta egy csak egy helyi köret.
Helyi növényekből egyszerűen elkészíthető: általában a csíkokra vágott zöld papaján felül babot, chilit, lime-ot, pálmacukrot és halszószt tartalmaz, de nem ritkán kerül bele tojás, paradicsom, mogyoró, hagyma, rák.
Igen, elég laktatónak hangzik, azonban a helyike általában húsos ételek mellé fogyasztják.
-
Massaman curry:
A thai konyha rengeteg féleképpen használja a curry-t, mind közül talán a legnépszerűbb ilyen étel a Massaman curry, amely kevés rokonságot mutat más thai curry-s ételekkel.
Ez a curry paszta, a helyi konyhában nem általános hozzávalókat tartalmaz, mint a fahéj, a szegfűszeg, a kardamom, a csillagánizs, a kömény és a szerecsendió, ezt keverik össze népszerű alapanyagokkal, mint a csilipaprika, a koriander, a citromfű, a hagyma, a kókusztej, a pálmacukor, a halszósz és a kesudió.
A pasztát sokszor eszik rizzsel, de általában mindenféle húst szokás hozzá enni. Néhol belefuthatsz disznóhúsos változatba is, de a helyi muszlim vallás miatt ez nem egy elterjedt változat.
Remélem tetszett ez a rendhagyó bejegyzés. :)