Az emberi fejlődés során a táplálkozás jelentősen megváltozott, ez gyakran testi átalakulásokat is előidézett. Ezek időbeni elhelyezése azonban bonyolult. A főzést elkezdhették 300 ezer vagy 1,8 millió évvel ezelőtt is, attól függően, hogyan értelmezzük a régészeti és genetikai bizonyítékokat. A tudósok ezzel együtt vizsgálják, hogyan hatott ránk az evés története.
Mérföldkövek a táplálkozásban
Anatómiai és fiziológiai értelemben étrendünk változásával párhuzamosan fejlődtünk az évezredek alatt. Néhány sarkalatos változásra (pl. a húsfogyasztás vagy a főzés) olyan régen került sor, hogy már régen hozzáformálódtunk. Még meglátjuk, tud-e alkalmazkodni testünk az újabb változásokhoz is. A modern táplálkozás néhány jellemzője (pl. a magas kalóriatartalmú ételek túlzott bevitele) ártalmas az egészségre. A történeti visszatekintés akár egy megfelelőbb étrend kialakításában is segíthet.
HÚSFOGYASZTÁS (2 millió évvel ezelőtt)
Amikor őseink több mint 2 millió évvel ezelőtt elkezdtek húst fogyasztani, az így biztosított pluszkalória és az emésztéshez szükséges energia csökkenése hozzájárulhatott az agy méretének és energiaéhségének növekedéséhez, miközben a gyomor kisebbedett. Hús ugyanakkor ritkán került őseink elé, étrendjük nagy részét növények, például vadon termő gabonák alkották.
FŐZÉS (800 ezer éve elkezdődött a tűz használata - 70 ezer éve a tüzet már a főzéshez is használták)
Őseink már a Homo sapiens 200 ezer évvel ezelőtti megjelenése előtt is főztek. Ez megkönnyítette az ételek emésztését, több kalória hasznosult belőlük, valamint idő- és energiatakarékossá vált a rágás és a feldolgozás. A főzés kiszélesítette az étrendet, és hozzájárulhatott őseink rágóizmai és gyomruk kisebbedéséhez, valamint agyuk további növekedéséhez.
GAZDÁLKODÁS ( 10 ezer éve)
12 ezer éve háziasították a kecskéket
9500 éve elkezdték a rizstermesztést
9000-8500 éve háziasították a birkát
A gabonatermesztés lehetővé tette a letelepedést. Földművelő őseink több gyermeket vállalhattak, így hamar megsokasodtak a vadászó- gyűjtögetőkhöz képest. Az egysíkúbb táplálkozás és a nagy népsűrűség miatt ugyanakkor a gazdálkodók többet voltak betegek.
A NAGY ÉLELMISZERCSERE
Amikor az európaiak először találkoztak amerikai őslakosokkal a 15. és 16. században, soha nem látott élelmiszercsere kezdődött a felek előtt ismeretlen alapanyagokból A burgonya és a kukorica hamar elterjedt Európában, a cukornád pedig az Újvilágban kezdett karriert.
ÉDES ÉLET
Őseink ritkán jutottak édességhez. A méz és az érett gyümölcs nagyszerű energiaforrás, de csak szűkösen vagy idényszerűen fértek hozzájuk. Manapság bármikor szerezhetünk édességet, ez is oka a járványszerűen terjedő elhízásnak és járulékos betegségeinek.
GLOBÁLIS, HŰTÖTT SZÁLLÍTÁS (2000 körül)
Az emberek évezredek óta kereskednek élelmiszerekkel, de a közelmúltig csupán tartós árukat szállíthattak nagy távolságokra. A hűtés és fagyasztás fejlődése (a gyorsabb szállítással együtt) azt eredményezi, hogy az egész földkerekségről származó ételeket ehetünk, ha meg tudjuk fizetni.
Remélem érdekesnek és informálónak találtátok a cikket.
Szilla
Forrás: Mindent a táplálkozásról izgalmasan és látványosan című könyv