Ánizs:
Az ánizs ismert fűszernövény. A Földközi-tenger mellékéről származik, de már nagyon sokfelé termesztik. A közönséges ánizs egyéves, lágy szárú növény. Hazánk bármely területén termeszthető, a legtöbb talajon jól fejlődik.
Az ánizsmagot általában egészben használjuk. Ha kell, össze is törhetjük, de mindig csak a szükséges mennyiséget, mert gyorsan elveszíti jellegzetes aromáját. Fűszerként az egész világon sokoldalúan használják, illóolajat, fehérjét, cukrot tartalmaz.
Az ánizst étvágyjavító, emésztést serkentő, vértisztító, hurutoldó, idegerősítő, felfúvódást szüntető, gyomor-, bél- és epebántalmak elleni szerként is használják.
Bors:
A cserje termése az érettségi foktól függően zöld,piros,fekete vagy fehéres-sárga színű.Szingapúr és a Malabár-szigetek vidékéről származik; elsősorban Indiában, Srí Lankán és Indonéziában termesztik. A borscserjét fára vagy hosszú karóra futtatják, ahol 3-5 méteresre is megnő.
Zöld bors: Tulajdonképpen éretlen fekete bors szemek, egyszerűen megölik benne a feketésedést előidéző enzimeket. Gyakran hozzák forgalomba sós-ecetes lében is, kis üvegcsékben kínálva.
Fekete bors: Az egyik legismertebb és legkeresettebb fűszer. A fekete bors a paprika után a magyar konyha legnagyobb mennyiségben használt fűszere. A fekete bors a legcsípősebb borsfajta. Egészben, frissen, durvára törve vagy őrölve használjuk.
Fehér bors: Íze csípős, de korántsem annyira, mint a fekete bors, illata jellegzetes.
Piros bors: Éretten begyűjtött és úgy szárított borsszemek.
A Fűszerkalauz című bejegyzéseim mindig 2 fűszert mutatnak be. Igyekszem sűrűn csinálni ilyen bejegyzéseket, amivel mindenki megismerheti azokat a fűszereket amiket eddig nem ismert vagy esetlen nem olyan jól.
Ha kíváncsiak vagytok valamilyen fűszerre, írjátok meg és én összegyűjtöm róla a legfontosabb dolgokat amiket tudni illik.
Szilla